Kafija patiešām ir kļuvusi par neatņemamu mūsu kultūras un ikdienas rutīnas sastāvdaļu. Tā piemēram, Lielbritānijas iedzīvotāji izdzer aptuveni 70 miljonus tasīšu kafijas dienā, un ASV aptuveni 83% pieaugušo dzer kafiju.
Lai gan vairums no mums dzer kafiju, katram no mums ir savas īpašās “attiecības” ar šo slaveno “melno dziru”.
Daudzi ir iecienījuši dzert kafiju no rīta, citi – pirms darba vai darba laikā, un vairāki cilvēki dienas laikā ietur papildu kafijas pauzes. Taču kā šis dzēriens ietekmē mūsu cukura līmeni asinīs?
Kafijas vēsture
Kafija pirmo reizi tika atklāta Etiopijā gandrīz pirms tūkstoš gadiem, un kopš tā laika tā ir kļuvusi par daudzu cilvēku neatņemamu ikdienas daļu. Leģenda vēstī, ka gans, kuru sauca Kaldi, pamanīja, ka viņa kazas kļuva ļoti enerģiskas un nevarēja gulēt naktī pēc tam, kad tās bija ēdušas kafijas pupiņas. Kaldi pagatavoja pirmo kafijas tasīti, bet pārējais ir vēsture :).
Kofeīns
Kofeīns ietekmē organismu daudzos veidos, daži no tiem ir labi, savukārt daži – slikti. Tas var palielināt smadzeņu darbību un paātrināt vielmaiņu, taču tas arī tieši ietekmē glikozes līmeni asinīs un insulīnu. Kādā pētījumā tika konstatēts, ka kofeīns ievērojami paaugstina glikozes līmeni asinīs un tādēļ cilvēkiem ar cukura diabētu ir grūti kontrolēt cukura līmeni asinīs, savukārt cits pētījums apgalvo, ka kofeīns palīdz samazināt cukura diabēta risku.
Tā kā galīgais spriedums vēl nav pieņemts un eksistē pretrunīgi pierādījumi tam, ka kofeīnam var būt gan negatīva, gan pozitīva ietekme uz cukura līmeni asinīs, tad būtu tomēr prātīgi ierobežot kofeīna uzņemšanu.
Krēmi un saldinātāji
Pārliecinieties, ka pie savas kafijas lietojat krēmu ar zemu tauku saturu, vēl labāk – tādu, kas nesatur piena produktus. Vissvarīgāk – pastāv pietiekams skaits dažādu veselīgu
cukura aizstājēju cilvēkiem, kuriem garšo salda kafija. Lai padarītu savu kafijas rituālu interesantu, nav nepieciešams lietot ar ogļhidrātiem pārbagātos piena produktus un cukuru.
Tēja
Arī tēja ir lieliska izvēle, jo to ir iespējams iegādāties daudz un dažādos variantos bez kofeīna, turklāt to var lieliski malkot bez neveselīgajām piedevām, tādām kā krēms vai cukurs. Īpaši cilvēkiem, kas slimo ar cukura diabētu, jo pētījumi liecina, ka tēja pozitīvi ietekmē cukura līmeni asinīs.
Noderīgi padomi:
- Izmēģiniet mandeļu pienu / beztauku pienu/ sojas pienu un pievienojiet to savai kafijai. Tā vienmēr ir veselīgāka izvēle!
- Pastāv daudz un dažādu veselīgu saldinātāju! Nesamierinieties ar cukuru vai mākslīgo cukura imitāciju, kas ir tikpat kaitīga.
- Ja jums šķiet, ka kafijas patēriņš, iespējams, negatīvi ietekmē jūsu glikozes līmeni asinīs, sāciet samazināt savu kafijas uzņemšanu līdz ne vairāk kā 250-300 ml dienā.
- Lielākā daļa zāļu tēju nesatur kofeīnu un principā labvēlīgi ietekmē glikozes līmeni asinīs, tādēļ apsveriet iespēju nomainīt savu ikdienas kafijas tasīti pret tēju, kas var palīdzēt kontrolēt jūsu slimību.
Secinājumi
Ir pierādīts, ka kafijai ir gan pozitīva, gan arī negatīva ietekme uz mūsu organismu, īpaši tas attiecas uz cukura līmeni asinīs. Kafija var novērst aknu cirozi un sirds slimības, taču, kā jau minēts iepriekš, kofeīnu saturoša kafija palielina atsevišķus apdraudējumus cilvēkiem ar cukura diabētu. Iespējams, ka šajā situācijā galvenais risinājums ir ievērot mērenību un, dzerot vai nu bezkofeīna kafiju, vai arī mazāk par 230 ml kafijas dienā, jūs varat novērst jebkādu negatīvu risku. Tāpat arī sekojiet līdzi, kā jūs varat aizstāt saldinātājus un krēmus ar šo produktu veselīgākām alternatīvām.
Baudiet savu nākamo tasīti kafijas atbildīgi!