Labākās uztura stratēģijas cukura diabēta slimniekiem ar Sāru Kaplanu

Labākās uztura stratēģijas cukura diabēta slimniekiem ar Dr. Sāru Kaplanu, medicīnas doktori klīniskajā epidemioloģijā un CuraLife konsultatīvās padomes locekli

(Teksta versija)
“Labvakar, mani sauc Dr. Sāra Kaplana (Sara Kaplan), esmu medicīnas doktors, sertificēta dietoloģe un CuraLife konsultatīvās padomes locekle.
Šovakar es vēlos runāt pat diabētisku veselīgu uzturu.
Ir labi zināms, ka cukura diabēta (Diabetes Mellitus) izplatība visā pasaulē palielinās tādā tempā, kas šķiet dramatisks, un tā pat tiek raksturota kā epidēmija.

Cukura diabēts, kas ir vielmaiņas un endokrīnās sistēmas traucējumi, ir tieši saistīts ar ogļhidrātu, lipīdu un olbaltumvielu metabolismu.

Tā rezultātā radušās slimības vai vielmaiņas traucējumi īslaicīgi izraisa hiperglikēmiju un dislipidēmiju, bet ilgtermiņā – komplikācijas, piemēram, retinopātiju, neiropātiju un nefropātiju.

Turklāt cilvēkiem ar cukura diabētu ir 2 līdz 4 reizes lielāka iespēja attīstīt koronāro artēriju slimības vai arī piedzīvot insultu.

 

Diēta un fiziskās aktivitātes ir vitāli svarīgas 2. tipa cukura diabēta svarīgāko aspektu (A1C, asinsspiediena un holesterīna līmeņa) kontrolēšanā.

Glikozes līmeņa asinīs saglabāšana gandrīz normālā līmenī dramatiski samazina hroniskas komplikācijas, kas saistītas ar šo slimību. Turklāt ir pierādīts, ka, samazinot paaugstinātu lipīdu līmeni asinīs, samazinās akūtu koronāro sirds slimību saslimstības biežums citās riska grupās.

Es uzskatu, ka cukura diabētu nav iespējams pilnībā izārstēt, taču to var vieglāk regulēt un kontrolēt ar pareizas diētas palīdzību un lietojot uztura bagātinātājus, kā piemēram, CuraLin, ko ir izstrādājis CuraLife. Sekojot striktiem dietologu ieteikumiem un apzinoties, kā pareizi sabalansēt pārtikas uzņemšanu, kā arī izvēloties veselīgu pārtiku katru dienu, cukura diabēta slimnieki spēj ievērojami uzlabot savu dzīves kvalitāti.

KĀPĒC DIĒTA IR TIK SVARĪGA

Cilvēks ar cukura diabētu var ietekmēt savu slimību, kontrolējot, cik daudz un ko viņš apēd, cik bieži tiek mērīts viņa cukura līmenis asinīs, savu fizisko aktivitāšu līmeni, medikamentu dozēšanas precizitāti un pastāvīgumu. Pat nelielas izmaiņas var ietekmēt cukura līmeni asinīs.

Diētas pamatā ir jābūt sabalansētam uzturam, kas ir pielāgots cilvēka medicīniskajām vajadzībām, dzīvesveidam un personīgajām vēlmēm. Diētas ievērošana ar konsekventu pārtikas daudzumu katru dienu un medikamentu lietošana, kā ārsts noteicis, var ievērojami uzlabot cukura līmeņa asinīs kontroli un samazināt ar cukura diabētu saistīto komplikāciju risku. Daudziem maniem cukura diabēta pacientiem vissarežģītākā ārstēšanas daļa ir tieši ēšanas plāna sastādīšana un sekošana šim plānam.
Kā jau es iepriekš minēju, cukura diabēta slimniekiem nav tādas unikālas metodes, kas der visiem, un katram pacientam būtu jāsaņem individuāla medicīniskā uztura terapija (MNT). Uzmanība ir jāpievērš veselīgam ēšanas veidam, kura pamatā ir uzturvielām bagāti, augstas kvalitātes pārtikas produkti, nepievēršot pastiprinātu uzmanību atsevišķām barības vielām. Vidusjūras reģiona diēta, diētas pieejas, lai pārtrauktu hipertensiju (DASH) un uz augiem balstītas diētas ir veselīgas ēšanas modeļu piemēri.

Parunāsim par uztura terapijas, kas domāta pieaugušiem cilvēkiem ar cukura diabētu, mērķiem

Pirmais mērķis ir veicināt un atbalstīt veselīgus ēšanas paradumus, liekot sevišķu uzsvaru uz pārtikas produktiem, kas bagāti ar uzturvielām, un atbilstošu porcijas lielumu, lai uzlabotu pacienta vispārējo veselību un īpaši, lai:
○ Sasniegtu un saglabātu vēlamo ķermeņa masu;
○ Sasniegtu individualizētus mērķus saistībā ar glikēmiju, asinsspiedienu un lipīdu daudzumu, piemēram, holesterīna un Tg līmeni;
○ Aizkavētu vai novērstu cukura diabēta komplikācijas.

Otrais mērķis ir pievērsties individuālajām uztura vajadzībām, ņemot vērā cilvēka medicīniskās vajadzības, dzīvesveidu un personīgās kultūras vēlmes, kā arī vēlmi mainīt savu uzvedību.

Trešais mērķis ir saglabāt baudu, ko sniedz ēšana.

Un, visbeidzot, nodrošināt cukura diabēta slimniekam praktiskus instrumentus veselīgu ēšanas paradumu attīstīšanai.

KO MAN VAJADZĒTU ĒST?

Cilvēkiem ar cukura diabētu nepastāv viena optimāla diēta vai ēdienreižu plāns. Ogļhidrātu, tauku un olbaltumvielu īpatsvaru ir individuāli jāpielāgo atkarībā no cilvēka svara zuduma nepieciešamības, lipīdu līmeņa un nieru funkcijas, asinsspiediena un pārtikas izvēles.

Lai gan olbaltumvielas un tauki būtiski neietekmē glikozes līmeni asinīs, neskatoties uz to, tie ietekmē uzņemto kaloriju daudzumu. Katru dienu noteikta kaloriju daudzuma uzņemšana var palīdzēt uzturēt vēlamo ķermeņa svaru.

Apsveriet svara zuduma nepieciešamību

Ķermeņa masas kontrole ir svarīga cilvēkiem ar lieko svaru un aptaukošanos, kam ir 1. un 2. tipa cukura diabēts. Daudziem cilvēkiem ar 2. tipa cukura diabētu ir liekais svars, jo svara pieaugums ir potenciāla blakusparādība dažām iekšķīgi lietojamām zālēm, ko jālieto cilvēkiem ar 2. tipa cukura diabētu.

Tāpēc iepriekš minētajām dzīvesveida izmaiņu programmām vajadzētu būt intensīvām, un tām ir jāseko biežām pēcpārbaudēm, lai panāktu ievērojamu ķermeņa svara samazinājumu un uzlabotu slimnieka klīniskos rādītājus. Pat neliela svara zaudēšana – 5 līdz 10 procentiem no kopējā ķermeņa masas, var uzlabot cukura diabēta rādītājus.

Turklāt, uzņemot mazāk kaloriju, ir iespējams pazemināt cukura līmeni asinīs pat pirms pirmā kilograma zaudēšanas. Pacientiem ar cukura diabētu ir nepieciešams samazināt ķermeņa svaru, uzņemot mazāk kaloriju un regulāri nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm (kā jūs varat izlasīt CuraLife blogā). Arī palielinātas fiziskās aktivitātes var uzlabot glikēmiju, samazināt insulīna rezistenci un mazināt sirds un asinsvadu slimību riska faktorus.

Kā rīkoties ar ogļhidrātu uzņemšanu?

Kopējam kaloriju daudzumam, kas jāuzņem no ogļhidrātiem, vajadzētu būt robežās no 20% līdz 45%. Uzņemtajai pārtikai vajadzētu būt ar zemu cukura un rafinētu ogļhidrātu saturu, bet ar salīdzinoši augsta diētisko šķiedrvielu, īpaši ūdenī šķīstošo šķiedrvielu daudzumu.

Diēta ar augstu šķiedrvielu daudzumu (no 25 līdz 30 gramiem dienā) var palīdzēt kontrolēt glikozes līmeni asinīs un glikozēto hemoglobīnu (A1C). Tāpat arī cukura diabēta slimniekiem vajadzētu samazināt to ogļhidrātu daudzumu, kam ir augsts glikēmiskais indekss (GI).

SECINĀJUMI: Diētā būtu jāiekļauj ogļhidrātus no augļiem, dārzeņiem, veseli graudi, pākšaugi un, protams, piena produkti ar zemu tauku saturu, liesa gaļa, rieksti un sēklas.

Parunāsim par tauku uzņemšanu

Tauku kvalitāte ir svarīgāka par uzņemto tauku daudzumu.
Piesātinātie tauki un trans taukskābes atrodamas cietos taukos, piemēram, sierā, sarkanajā gaļā un margarīnā un veicina koronāro sirds slimību (CHD) rašanos, savukārt mononepiesātinātie un polinepiesātinātie tauki, kas atrodami, piemēram, zivīs, olīveļļā un riekstos, ir salīdzinoši noderīgi. Piesātinātos taukus var aizstāt ar mononepiesātinātām un polinepiesātināto taukskābēm. Trans taukskābju patēriņš jāsaglabā pēc iespējas zemāks. Cilvēkiem ar cukura diabētu ir paaugstināts sirds slimību un insulta risks, un ēdiens ar zemu piesātināto tauku un trans taukskābju, un holesterīna līmeni var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni un mazināt šo risku.

Turklāt ēdienu, kas ir bagāti ar OMEGA v-3 taukskābēm, piemēram, treknu zivju (EPA un DHA), riekstu un sēklu (ALA) lietošana ir ieteicama, lai novērstu vai ārstētu sirds un asinsvadu slimības. Neskatoties uz to, nav pierādījumu, kas apliecinātu uztura bagātināju, kas satur OMEGA v-3, pozitīvo ietekmi.

Par olbaltumvielām

Ieteicamajam olbaltumvielu daudzumam vajadzētu būt aptuveni 10 līdz 25 procentiem no kopējā kaloriju daudzuma. Pacientus vajadzētu mudināt sarkano gaļu aizstāt ar liesu gaļu, zivīm, olām, pupiņām, zirņiem, sojas produktiem, riekstiem un sēklām.

Slimniekiem ar 2. tipa cukura diabētu uzņemtās olbaltumvielas palielina insulīna reakciju, nepalielinot glikozes koncentrāciju plazmā. Tādēļ hipoglikēmijas ārstēšanai vai profilaksei nedrīkst lietot ogļhidrātu avotus ar lielu olbaltumvielu daudzumu.

Runājot par nātriju

Līdzīgi kā vispārējai populācijai, arī cilvēkiem ar cukura diabētu ir jāierobežo nātrija patēriņš līdz 2,300 mg dienā, lai gan turpmākie ierobežojumi attieksies uz cilvēkiem, kam ir gan cukura diabēts, gan hipertensija. Cilvēkiem ar cukura diabētu un sirds mazspēju simptomu mazināšanai var būt nepieciešama turpmāka nātrija samazināšana.
Turpmāk runāsim par saldinātājiem, kas nesatur nekādas barības vielas.
Mākslīgie saldinātāji neietekmē glikozes līmeni asinīs, un tos drīkst lietot, ievērojot mērenību. Mākslīgos saldinātājus parasti ir droši lietot, nepārsniedzot atļauto dienas devu. Mākslīgo saldinātāju lietošana var samazināt kopējo uzņemto kaloriju un ogļhidrātu daudzumu, ja tiek izvēlēti diētiski saldinātāji, un ja netiek uzņemtas papildu kalorijas no citiem pārtikas avotiem.

Par alkoholu

Pieaugušiem cilvēkiem ar cukura diabētu vajadzētu lietot ne vairāk kā vienu alkoholisku dzērienu dienā sievietēm un ne vairāk kā divus alkoholiskus dzērienus dienā pieaugušiem vīriešiem.

Papildus – fiziskās aktivitātes

Paaugstinātas fiziskās aktivitātes var uzlabot glikēmiju, samazināt insulīna rezistenci un samazināt sirds un asinsvadu sistēmas slimību riska faktorus. Regulāra nodarbošanās ar sportu var palīdzēt zaudēt lieko svaru un veicināt tā neatgriešanos. Ieteicamais laiks sporta aktivitātēm ir 30 minūtes dienā, turklāt jums vajadzētu ar sportu nodarboties gandrīz katru dienu.

Visbeidzot – par ēdienreižu laiku

Svarīgi ir vienmēr ēst vienā un tajā pašā laikā katru dienu. Labi ēšanas paradumi var palīdzēt kontrolēt slimību un uzlabot jūsu dzīves kvalitāti.

 

Mūsu lekcijas nobeigumā es saņēmu daudz jautājumus no jums (Paldies!) un esmu izvēlējusies atbildēt uz dažiem jautājumiem, kuri, manuprāt, varētu noderēt ikvienam:

1. Džefs Smārts (Jeff Smart) – Vairums diētu, kas domātas cukura diabēta slimniekiem, ir paredzētas, lai samazinātu cukura līmeni asinīs. Kā es varu pārliecināties, ka mans cukura līmenis asinīs nepaliks pārāk zems?

Godātais Džef, sabalansētas diētas mērķis, kas ir izstrādāta speciāli jums, ir samazināt cukura līmeni asinīs un uzturēt gandrīz normālu glikozes līmeni asinīs. Jums vajadzētu katru dienu nomērīt savu glikozes līmeni, ja vien tas ir iespējams, vai vismaz darīt to vienu reizi nedēļā.

2. Fils Viljams (Phil Williams) – Kādus augļus drīkst ēst (ja tādi vispār eksistē) fruktozes dēļ?

Godātais Fil, jūs drīkstat ēst visu veidu augļus. Tomēr jums vajadzētu pievērst uzmanību daudzumam, ko jūs uzņemat, saskaņā ar jūsu vispārējo diētu, ko jums ir sastādījis jūsu dietologs.

3. Skots Edgars (Scott Edgar) – Es tikko uzzināju, ka mans cukura līmenis asinīs ir augsts, un vēlējos zināt, kāda būtu laba diēta, ko es varētu izmēģināt kā pirmo.

Godātais Skot, pirmkārt, es ceru, ka pēc manas runas jūs jūtaties daudz informētāks, vismaz runājot par sabalansētas diētas pamatiem. Mans padoms jums ir sekojošs: dodieties pie sertificēta dietologa un saņemiet īpaši jums izstrādātu diētas plānu.

4. Tara Dolana (Tara Dolan) – Ko es varu ēst kā sabalansētu uzturu, ja man ir 2. tipa cukura diabēts?

Cienījamā Tara, man ļoti patīk jūsu jautājumus, īpaši tādēļ, ka atbilde jau slēpjas pašā jautājumā. Sabalansētai diētai, kas tiek izstrādāta atbilstoši jūsu īpašajām vajadzībām, vajadzētu ietvert visu veidu pārtikas produktus, un turklāt tai būtu jums jāpalīdz kontrolēt jūsu glikozes līmeni. Es ieteiktu papildus lietot tādus uztura bagātinātājus kā  CuraLin, kas kopā ar sabalansētu diētu var lieliski palīdzēt kontrolēt jūsu glikozes līmeni.

Mēs nosūtām tikai uz Igauniju, Latviju un Lietuvu. Ja vēlaties nosūtīt preci uz citu valsti, lūdzu, apmeklējiet