Dzīves izaicinājumi – cukura diabēts


Kas ir cukura diabēts?

Cukura diabēts (Diabetes Mellitus) ir definēts kā vielmaiņas traucējumi, kā rezultātā palielinās glikozes koncentrācija asinīs, kā arī ārkārtējos gadījumos palielinās arī glikozes līmenis urīnā.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir definējusi vairākus cukura diabēta veidus: 1. tipa cukura diabēts (jauniešu diabēts), 2. tipa cukura diabēts (visbiežāk sastopamākais un izplatītākais veids – apmēram 90% no visiem pacientiem ar cukura diabētu) un grūtniecības cukura diabēts.

Visi cukura diabēta veidi ir radušies nesekmīga insulīna ražošanas rezultātā un/vai tā fizioloģiskās iedarbības samazināšanās audos rezultātā, kurus tas ietekmē: muskuļos, aknās un taukaudos.

 

Kas ir insulīns?

Normāls glikozes absorbcijas fizioloģisks mehānisms no asinsrites notiek ar insulīna hormona palīdzību. Šis hormons tiek izdalīts no aizkuņģa dziedzera beta šūnām kā reakcija uz pārtikas lietošanu.

Insulīns ir atbildīgs par glikozes uzsūkšanos caur muskuļu šūnām, aknu šūnām (kas to uzglabā kā glikogēnu – glikozes rezervi, kas ir pieejama starp ēdienreizēm un nakts  miega laikā) un taukaudiem (pārmērīgas ēšanas gadījumā) .

Insulīns tiek izdalīts pēc ēdienreizes, reaģējot uz paaugstinātu glikozes līmeni asinīs (jebkura pārtika, kuru mēs uzņemam, tiek sadalīta cukuros, pat olbaltumvielas vai tauki tiek sadalīti, un organisms tos izmanto, lai iegūtu cukuru), un tas veicina glikozes ievadīšanu šūnas.

Lai nodrošinātu normālas fizioloģiskās funkcijas, smadzeņu un nervu sistēmas funkcijām ir nepieciešama pastāvīga glikozes piegāde, tādēļ glikozes līmenim asinīs tukšā dūšā jābūt šaurā diapazonā starp 80 un 100 mg/decilitrā. Aknas noārda glikogēna rezerves tukšā dūšā, starp ēdienreizēm un nakts miega laikā. Turklāt, ja bada sajūta noris ilgāku laiku, ķermenis sāk sadalīt arī tauku rezerves, kā arī muskuļu proteīnus, ja cukura diabēts ir smagā formā.

Kas ir glikozes tolerance? Kā attīstās cukura diabēts? Un kādas ir tā iespējamās komplikācijas?

Barības uzņemšanas procesa laikā (tipiski pieaugušo diabēta gadījumā) organisms mēģina tikt galā ar cukura pārpalikumu asinīs, palielinot insulīna sekrēciju. Pēc ilgstoša insulīna līmeņa paaugstināšanās  notiek jutīguma samazināšanās pret to (“latents” diabēts), tāpēc izdalītā insulīna daudzums vairs nav iedarbīgs (insulīna rezistence). Tā rezultātā glikozes līmenis asinīs sāk pieaugt, un bieži vien ir novērojams arī palielināts tauku līmenis asinīs.

 

Iespējamās komplikācijas, kas var parādīties cukura diabēta rezultātā

Ilgstošs augsts glikozes līmenis asinīs kaitē asinsvadu funkcijai, radot brīvos radikāļus un veidojot sklerotiskus slāņus (asins lipīdu uzkrāšanās asinsvadu sienās, kas bloķē to vārpstu).

Asinsvadi ar vislielāko potenciālu tikt sabojātiem: koronāro vēnu artērijas, kas baro sirds muskuļus (sirdstrieka), kakla artērijas (smadzeņu insults), acs tīklenes asinsvadi (aklums), nieres (nieru mazspēja), reproduktīvā sistēma (impotence) un nervu šķiedras (jo īpaši tās, kas ir atbildīgas par sajūtām apakšējās ekstremitātēs).

Vēl viena nozīmīga cukura diabēta izraisīta izpausme ir “diabēta čūlu” parādīšanās, galvenokārt uz pēdām. Šīs čūlas parasti var tikt viegli inficētas, tām ir lēns ārstēšanas ātrums, un tā rezultātā var rasties gangrēna (kas savukārt prasa ķirurģisku amputāciju).

Diabēta pazīmes un tā pamata ārstēšana

Pirmie simptomi, kas parādās cukura diabēta slimības sākuma posmā ir sekojoši: palielinātas slāpes un sausuma sajūta mutē, bieža urinēšana (galvenokārt naktī) kopā ar sīvu aromātu, ievērojams nogurums pēc nelielas slodzes, intensīva bada sajūta starp ēdienreizēm, kam seko cukura līmeņa “kritums” starp ēdienreizēm, kas izpaužas kā svīšana, nervozitāte, paātrināts pulss un apmātība.

Agrīna diagnoze ir ļoti svarīgs faktors (stadija, kurā notiek insulīna tolerances samazināšanās) slimības ārstēšanā, parādoties slimības pirmajām izpausmēm  un lai spētu nodrošināt pastāvīgu, nepārtrauktu šīs slimības līdzsvarošanu hroniskiem pacientiem. Pēc slimības progresēšanas samazinās izdalītā insulīna daudzums, un šajā stadijā parasti tiek integrēta insulīna ārstēšana, izmantojot ārēju avotu.

Lielākajai daļai tradicionālo medikamentu, kas lietojami iekšķīgi, ir novērotas blakusparādības. Savukārt medikamenti, kas tiek ievadīti ar injekciju palīdzību, bieži vien no pacientu puses gūst zemu atbildes reakciju.

Papildus pārtikas uzņemšanai, kam nepieciešama ievērojama cukura un ogļhidrātu samazināšana, bagātīgai šķidruma uzņemšanai un ikdienas fiziskām aktivitātēm, CuraLin palīdz ķermenim uzlabot glikozes līmeņa līdzsvaru.

Cilvēkiem, kas lieto citus medikamentus, pirms šī uztura bagātinātāja lietošanas ieteicams konsultēties ar savu ārstējošo ārstu.

Paldies, ka izlasījāt šo rakstu.

CuraLife komanda

Mēs nosūtām tikai uz Igauniju, Latviju un Lietuvu. Ja vēlaties nosūtīt preci uz citu valsti, lūdzu, apmeklējiet